Tematyka badawcza
Tematyka badań Pracowni skupia się przede wszystkim wokół taksonomii i filogenezy grzybów zlichenizowanych (porostów) oraz naporostowych na świecie (por. wykaz prac publikowanych przez pracowników). Ponadto prowadzone są badania nad różnorodnością biologiczną tych grzybów występującymi w Neotropikach (głównie Boliwii) i Europie (głównie na terenie Polski).
W badaniach wykorzystywane są zarówno cechy morfologiczne, anatomiczne jak i chemiczne. Od pewnego czasu w Pracownie prowadzi się także badania filogenetyczne oparte na kilku markerach molekularnych, z których najważniejszym jest ITS, uznawany powszechnie za uniwersalny barkod DNA w królestwie Fungi.
Ponadto prowadzone są badania specyficzności biontów w symbiozie porostowej, w tym izolacja fotobiontów i mykobiontów porostowych oraz ich resynteza w warunkach in vitro.
Prowadzone są również badania nad aktywnością biologiczną wtórnych metabolitów porostowych oraz ich pochodnych, przede wszystkim pod kątem ich działania antybakteryjnego i przeciwgrzybiczego.
Nurty badawcze
- Sterylne porosty skorupiaste neotropikalnych ekosystemów leśnych jako źródło ukrytej różnorodności genetycznej - innowacyjne studia na przykładzie Boliwii, kraju o wysokiej różnorodności biologicznej (grant NCN, kierownik projektu: Martin Kukwa, współwykonawcy: Beata Guzow-Krzemińska, Adam Flakus, Agnieszka Jabłońska, Magdalena Kosecka, Pamela Rodriguez de Flakus)
- Specyficzność interakcji między symbiontami w różnych grupach porostów w oparciu o analizę wybranych markerów molekularnych lub poprzez resyntezę biontów (relichenizacja) w warunkach in vitro (Beata Guzow-Krzemińska)
- Aktywność biologiczna wtórnych metabolitów porostowych oraz ich pochodnych (Beata Guzow-Krzemińska)
- Protoparmeliopsis muralis – charakterystyka genetyczna i chemiczna gatunku (Beata Guzow-Krzemińska)
- Rodzaj Ochrolechia – filogeneza i ewolucja rodzaju w oparciu o materiały z całego świata (Martin Kukwa)
- Rodzaj Parmelia – filogeneza i różnorodność gatunkowa w Polsce (Emilia Ossowska)
- Parmeliaceae w Polsce (Martin Kukwa, Magdalena Oset)
- Taksonomia rodzaju Stereocaulon (Magdalena Oset)
- Rodzaj Pertusaria – filogeneza i różnorodność gatunkowa w Europie (Magdalena Oset)
- Rodzaj Sticta – filogeneza, taksonomia i zróżnicowanie gatunkowe na terenie Boliwii (Sandra Olszewska)
- Rodzaj Porpidia w Polsce (Agnieszka Jabłońska)
- Grzyby naporostowe Boliwii (Martin Kukwa, w ramach grantu NCN, kierownik projektu – Adam Flakus z Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN w Krakowie)
- Różnorodność porostów Boliwii (Martin Kukwa, Magdalena Oset, Agnieszka Jabłońska; we współpracy z Adamem Flakusem i Pamelą Rodriguez de Flakus z Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN w Krakowie)
- Chemotaksonomia porostów (Martin Kukwa, Magdalena Oset, Emilia Ossowska)
- Grzyby naporostowe Polski (Martin Kukwa i współpracownicy)
- Porosty sterylne w regionie klimatu umiarkowanego Europy (Martin Kukwa i współpracownicy)
- Wpływ zmian w ekosystemach leśnych pod wpływem ocieplania klimatu na porosty w Puszczy Białowieskiej (Martin Kukwa, jako współwykonawca we współpracy z Anną Łubek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w ramach projektu KlimaVeg)
Metody
badania terenowe i zielnikowe (rewizja okazów), metody chemotaksonomiczne (głównie chromatografia cienkowarstwowa), metody molekularne i filogenetyczne, metody biotechnologiczne - hodowle in vitro biontów porostowych, metody mikrobiologiczne
Pracownicy
- prof. dr hab. Martin Kukwa – Kierownik Pracowni
- dr Beata Guzow-Krzemińska – adiunkt
- dr Emilia Ossowska – adiunkt
- dr Agnieszka Jabłońska – pracownik naukowo-techniczny
Doktoranci
- mgr Magdalena Kosecka
- mgr Małgorzata Pyrcha
Granty, publikacje itp.
patrz dorobek pracowników